e papieros vivo vapp
Pielęgnacja samochodu – jak chronić uszczelki przed mrozem?

> > Kontakt

Jak zadbać zimą o uszczelki w samochodzie?


Dbanie o dobry stan techniczny auta nie ogranicza się do troszczenia się o regularne wykonywanie przeglądów czy wymianę materiałów eksploatacyjnych. Równie istotne okaże się zwrócenie uwagi na drobiazgi, które w znacznym stopniu mogą wpływać na funkcjonalność oraz komfort eksploatacji pojazdu. Nie będzie to możliwe bez odpowiednich preparatów zaliczanych do chemii samochodowej. Przekonajmy się, jak takie środki pomogą w zabezpieczaniu uszczelek.

Gdzie i dlaczego stosuje się uszczelki? 

Konstrukcja samochodu wymaga stosowania różnych rodzajów uszczelnień, a więc materiałów, które zapewnią zachowanie szczelności w miejscach połączenia elementów i zapobiegną powstawaniu wycieków gazów, cieczy lub przedostawaniu się zabrudzeń. Znaczna liczna uszczelek znajduje się w silniku, układzie wydechowym, układzie hamulcowym, a także układzie chłodzenia. Będę one jednak również potrzebne tam, gdzie do wnętrza pojazdu mogą przedostawać się z zewnątrz powietrze i niesione przez nie zabrudzenia, a także hałas oraz woda pochodząca z opadów atmosferycznych. Uszczelki montuje się więc w drzwiach, przy oknach, klapie bagażnika i przy szyberdachu.

Co może grozić uszczelkom i jak je chronić?

Mechanizm działania uszczelki jest dość prosty – dzięki swej elastyczności dolega ona do znajdujących się niedaleko siebie powierzchni, wypełniając przestrzeń między nimi. Skuteczność uszczelnienia będzie więc uzależniona od zachowania sprężystości materiału, a także od tego, czy obie powierzchnie są czyste. Zimą problemem okaże się niekorzystna zmiana własności używanych elastomerów, które stają się bardziej kruche i sztywniejsze, a także dostająca się w połączenia woda. Sposobem na ograniczenie tych zjawisk okaże się pokrycie powierzchni uszczelek specjalnym preparatem zwierającym glicerynę przemysłową lub silikon.

Wróć