Stosowanie oleju pozwala na ochronę powierzchni elementów jednostki napędowej, które przemieszczają się względem siebie, przed powstawaniem tarcia generującego znaczne opory, wysoką temperaturę oraz prowadzącego do ścierania się elementów. Dostarczany środek smarny tworzy na metalu warstwę tzw. filmu olejowego, separując od siebie poszczególne części i sprawiając, że występujące między nimi tarcie suche jest zastępowane tarciem mokrym, a więc zachodzącym jedynie między cząsteczkami zastosowanej substancji. W przypadku olejów silnikowych istotnym parametrem obok klasy jakościowej będzie jego klasa lepkości. Przekonajmy się, czym jest lepkość oleju i sprawdźmy, jakie jej klasy możemy wyróżnić.
Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem zależy od wielu czynników takich jak stan drogi, umiejętności kierowcy czy utrzymywana prędkość i warunki atmosferyczne, jednak wszyscy specjaliści zajmujący się ruchem drogowym są zgodni, że wśród nich szczególnie istotny okaże się stan techniczny pojazdu, a zwłaszcza jego zawieszenia oraz układu hamulcowego. Ponieważ tarcze i klocki hamulcowe są elementami ulegającymi naturalnemu zużyciu, należy je regularnie wymieniać. Zobaczmy jak często.
Utrzymanie sprawności auta wymaga regularnych przeglądów i wymiany elementów oraz materiałów, które ulegają normalnemu zużyciu. Prawidłowa obsługa każdego pojazdu będzie się więc łączyła nie tylko z koniecznością zaopatrywania się w odpowiednie części zamienne, ale także oleje, filtry czy klocki hamulcowe. Jedną z czynności, które bywają zaniedbywane, a mogą doprowadzić do poważnej i kosztownej awarii, jest wymiana oleju w skrzyni biegów. Przekonajmy się, dlaczego jest potrzebna i sprawdźmy, jakich olejów należy używać.
Działanie silnika spalinowego wymaga doprowadzenia do wybuchu mieszanki paliwowo-powietrznej wprowadzanej do wnętrza cylindrów. W przypadku jednostki wysokoprężnej zapłon następuje samoczynnie w wyniku wysokiej temperatury, która podczas uruchamiania jest wytwarzana przez świece żarowe. W silnikach benzynowych niezbędne jest dostarczenie iskry generowanej przez świece zapłonowe. Są one jednymi z istotnych części zamiennych do samochodu i powinny być utrzymywane w należytym stanie, a także okresowo wymieniane. Przekonajmy się, jak są zbudowane świece i sprawdźmy, na czym polega ich wymiana.
Zadaniem czujnika położenia sprzęgła jest rozpoznanie stopnia obciążenia silnika. Ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania tempomatu, którego zadaniem jest automatyczna i płynna regulacja prędkości pojazdu.
Dobór akumulatora odpowiedniego do marki naszego samochodu jest bardzo ważny. Jednak istotne jest także dbanie o niego w odpowiedni sposób, co przedłuża jego żywotność.