> > Kontakt

Jak wybrać odpowiedni akumulator do samochodu?


Akumulator samochodowy to jedna z najważniejszych części każdego pojazdu. Bez niego niemożliwe jest już samo odpalenie samochodu, o czym często boleśnie przekonujemy się zimą, gdy zaczyna on odmawiać posłuszeństwa. Przypominamy sobie wówczas, że akumulator powinno się wymieniać co kilka lat, gdyż z czasem traci on swoją pierwotną sprawność. Jednak wybór nowego akumulatora nie zawsze należy do najprostszych zadań. Zobaczmy, jakie rzeczy powinniśmy wziąć pod uwagę podejmując taką decyzję.

Gdzie kupić nowy akumulator?

Zanim przejdziemy do wyboru nowego akumulatora, musimy najpierw wybrać sklep, w którym go kupimy. Ale czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Oczywiście - i to ogromne! Bardzo ważne jest, by zakupu dokonać w profesjonalnej firmie sprzedającej części samochodowe, która posiada szeroką ofertę dedykowaną właścicielom samochodów osobowych. Tylko w takim miejscu będziemy mieć odpowiednio duży wybór, by móc zdecydować się na najlepszy akumulator do swojego auta, a na dodatek będziemy mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanych pracowników, którzy pomogą nam dokonać tego najlepszego wyboru. Kupno akumulatora w hipermarkecie, choć może kusić ceną, nie da nam gwarancji, że był on przechowywany w odpowiednich warunkach i że będzie działał odpowiednio. Pamiętajmy - na akumulatorze nie możemy oszczędzać, a zrozumiemy to najlepiej w mroźny dzień, gdy nasz akumulator nagle odmówi posłuszeństwa.

Rodzaje akumulatorów

Aby nie poczuć się przytłoczonym w momencie wybierania akumulatora, warto wcześniej zapoznać się z ich różnymi rodzajami. Obecnie wyróżniamy najczęściej:

  • Akumulatory obsługowe - starszy rodzaj akumulatorów wyposażony w specjalny korek, który pozwala na dolewanie do akumulatora specjalnego płynu - elektrolitu;
  • Akumulatory bezobsługowe - nie wymagają uzupełniania poziomu płynu, ale posiadają wziernik, dzięki któremu można łatwo sprawdzić poziom naładowania;
  • Akumulatory żelowe - wyróżniają się tym, że zamiast elektrolitu zastosowano w nich specjalny żel składający się z kwasu zmieszanego z krzemionką. Tego typu akumulatory mają zwiększoną pojemność, a także są bardziej odporne na uderzenia, wstrząsy czy różnice temperatur.

Wybór akumulatora - najważniejsze kryteria

Znamy już podstawowe rodzaje akumulatorów, ale jakie są najważniejsze kryteria wyboru akumulatora do konkretnego modelu samochodu? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, jaki rodzaj akumulatora zalecił w książce serwisowej producent pojazdu. Nie oznacza to oczywiście, że musimy kupić konkretnie wpisany tam model, ale daje nam to duży wgląd w pożądane wartości kolejnych istotnych parametrów, które teraz wymienimy.

  • Pojemność - wartość ta podawana jest w amperogodzinach (Ah) i określa ilość energii, jaką jest w stanie nagromadzić akumulator. Oczywiście, im większa pojemność, tym dłużej będzie mógł pracować nasz rozrusznik. Powinniśmy wybrać akumulator o pojemności zbliżonej do tej zalecanej do producenta, ale nigdy nie mniejszej - może być jedynie delikatnie większa.
  • Prąd rozruchowy - wartość wyrażana w amperach (A) określa największą jednorazową ilość prądu, jaki może zostać wygenerowany przez akumulator w celu rozruchu. Ta wartość będzie miała ogromne znaczenie zimą, gdy do uruchomienia silnika potrzeba więcej energii niż latem. Dlatego również w tym przypadku powinniśmy zadbać, aby nie kupować akumulatora z mniejszym parametrem niż zalecił producent.
  • Ustawienie biegunów - każdy akumulator posiada dwa bieguny: dodatni i ujemny. Jednak nie w każdym akumulatorze są one umiejscowione tak samo. Mogą się różnić pod względem prawej lub lewej strony, dlatego przed zakupem musimy się zorientować, jak to wyglądało w naszym starym akumulatorze i według tego wzoru dobrać nowy model baterii. Istotny jest także rozmiar biegunów oraz ich wystawienie – czyli to, czy wystają ponad obudowę, czy są w niej schowane.
  • Wymiary akumulatora - choć mogłoby się to wydawać oczywiste, w natłoku ważnych parametrów moglibyśmy czasem zapomnieć o sprawdzeniu tej kwestii. Mogłoby nas spotkać niemałe zaskoczenie, gdyby okazało się, że nasz idealnie wybrany akumulator po prostu nie mieści się pod maską naszego samochodu w miejscu, które zostało przewidziane na jego zamontowanie.
  • Stan przewodów elektrycznych – ta kwestia nie dotyczy bezpośrednio akumulatora, ale jest ściśle związana z jego wymianą. Przed włożeniem nowej baterii sprawdźmy dokładnie stan wszystkich przewodów i ich izolacji, które prowadzą do akumulatora. Jeśli zauważamy ślady korozji czy osadów, należy się ich pozbyć przed montażem nowego akumulatora.

To kilka najważniejszych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając nowy akumulator. Jeśli mimo wszystko nie jesteśmy pewni co do modelu, który będzie najlepszy dla naszego samochodu, najlepiej będzie skorzystać z pomocy fachowców, którzy takimi sprawami zajmują się na co dzień.

Wróć