> > Kontakt

Kiedy należy wymienić olej w samochodzie?


Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym samochodzie. Ma bezpośredni wpływ na prawidłową pracę jednostki napędowej. Spełnia szereg istotnych funkcji, m.in. redukuje tarcia między tłokami a cylindrami, zmniejsza opory pracy silnika (co ma wpływ na zużycie paliwa), uszczelnia luzy pomiędzy pracującymi elementami, redukuje hałasy (poprzez zmniejszenie traci). Zapewnia też optymalne chłodzenie pracujących elementów silnika i odprowadza zanieczyszczenia, które następnie zatrzymują się na filtrze oleju.

Bardzo ważny jest również fakt, że zapewnia również skuteczną ochronę przed korozją za sprawą szeregu dodatków antykorozyjnych. Jednak aby olej samochodowy rzeczywiście mógł spełnić wszystkie swoje funkcje prawidłowo, musi być regularnie wymieniany.

Regularna wymiana oleju to podstawa

Tak naprawdę to producent konkretnego samochodu określa, co ile kilometrów należy dokonać wymiany oleju silnikowego oraz jaką ilość płynu zastosować. I teoretycznie wystarczy przestrzegać terminów zaleconych przez producenta. W praktyce jednak należy pamiętać, że te terminy ustalone są do silników w pełni sprawnych i użytkowanych w prawidłowy sposób. Bardzo często rzeczywistość rozmija się nieco z zaleceniami producentów. Dlatego też w większości przypadków termin wymiany oleju zależy przede wszystkim od warunków użytkowania pojazdu oraz stylu jazdy.

Istotne jest to, czy samochód wykorzystywany jest wyłącznie do jazdy po mieście, czy też na długich trasach. Na silnik dość niekorzystnie wpływa pokonywanie krótkich odcinków, kiedy olej nie jest w stanie osiągnąć swojej temperatury roboczej, przez co szybciej traci swoje właściwości smarne. Również w sytuacjach, gdy przebiegi są wysokie, olej silnikowy powinien być zmieniany raz do roku, a niekiedy nawet częściej. Problematyczne mogą być też trudne warunki jazdy, np. w wysokim zapyleniu.

Zatem najlepiej sprawdzać i wymieniać olej częściej niż jest to przewidziane przez producenta pojazdu. Najrozsądniej jest to robić raz w roku lub co 10 tys. km.

Wróć