best meilleure replique montre homme automatique rolex oyster perpetual 36mm cadran raisin bracelet acier inoxydable 116034wgso review to manage worldwide using the throw open go.swiss copy rolex day date rolex calibre 2836 mens 228396 silver tone craftsmen have skillful craftsmanship.
Wymiana oleju w skrzyni biegów – co warto wiedzieć na ten temat?

> > Kontakt

Jak często zmieniać olej w skrzyni biegów?


Utrzymanie sprawności auta wymaga regularnych przeglądów i wymiany elementów oraz materiałów, które ulegają normalnemu zużyciu. Prawidłowa obsługa każdego pojazdu będzie się więc łączyła nie tylko z koniecznością zaopatrywania się w odpowiednie części zamienne, ale także oleje, filtry czy klocki hamulcowe. Jedną z czynności, które bywają zaniedbywane, a mogą doprowadzić do poważnej i kosztownej awarii, jest wymiana oleju w skrzyni biegów. Przekonajmy się, dlaczego jest potrzebna i sprawdźmy, jakich olejów należy używać.

Jak pracuje skrzynia biegów?

Skrzynia biegów to przekładnia, która dzięki kołom zębatym o różnej średnicy pozwala na dopasowanie ilości obrotów oraz wielkości momentu obrotowego do aktualnych potrzeb i prędkości, z jaką ma się poruszać auto. Jej podzespoły pracują pod dużymi obciążeniami, dla wyeliminowania powstającego tarcia i wydłużenia żywotności części konieczne jest więc odpowiednie smarowanie. Niestety w czasie pracy stosowany w skrzyniach olej ulega zużyciu, które osłabiają jego właściwości, ponieważ pojawiają się w nim drobiny metalu, a także cząsteczki wody. Z uwagi na wysokie temperatury zmianie ulega też w pewnym zakresie jego skład chemiczny. Będzie to szczególnie widoczne, w przypadku skrzyń automatycznych i półautomatycznych, które są poddawane większym przeciążeniom, nierzadko ulegając przegrzaniu.

Jak i kiedy wymienia się olej?

Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni biegów jest uzależniona od wskazówek producenta, podobnie jak jego jakość. Zwykle będzie ona konieczna po od 60 do 100 tysięcy kilometrów, choć w niektórych skrzyniach okres ten może być nieco dłuższy. W skrzyniach biegów stosuje się specjalne oleje przekładniowe o odpowiedniej lepkości oraz klasie jakościowej – trzeba pamiętać, że są one inne niż przy olejach silnikowych ze względu na odmienne warunki pracy. Najlepsze rezultaty, jeśli chodzi o wymianę oleju w skrzyni biegów, można uzyskać, przeprowadzając ją dynamicznie, a więc dzięki osiągnięciu przez stary środek smarny swej temperatury roboczej oraz wymuszeniu jego przepływu przez skrzynię. W przeciwieństwie do wymiany statycznej daje to możliwość wymiany całego oleju znajdującego się w skrzyni.

Wróć