> > Kontakt

Jak często należy wymieniać akumulator w samochodzie?


Akumulator samochodowy odpowiada przede wszystkim za rozruch pojazdu, ale służy też do zasilania oświetlenia czy elektroniki w pojeździe. Jest to rodzaj baterii, w związku z tym po pewnym czasie jego właściwości mogą się zdecydowanie obniżyć. A to oznaczać będzie przede wszystkim problemy z odpaleniem pojazdu. Jedynym sposobem na uniknięcie sytuacji, w której nasze auto zostanie całkowicie unieruchomione przez rozładowany akumulator, jest regularna wymiana baterii.

Objawy “zużytego” akumulatora

Akumulator samochodowy zwykle nie zużywa się od razu. Najczęściej można zauważyć pewne objawy zużycia, które powinny zasugerować nam, że już czas na wybór nowej materii. Większość tego rodzaju symptomów można zauważyć bez konieczności stosowania aparatury pomiarowej. Jeśli podczas uruchamiania silnika obroty rozrusznika są wolniejsze niż zazwyczaj, można przypuszczać, że akumulator dostarcza niewystarczającą ilość prądu.

Kolejny symptom to słabsze światło emitowane przez reflektory przy wyłączonym silniku.

Czasem jednak chwilowe problemy z akumulatorem nie wynikają wcale z jego zużycia, lecz wywołane są przez inne czynniki, np. wadliwie działająca instalacja elektryczna lub niesprawny system ładowania. Niekorzystnie na pracę akumulatora wpływa również niedoładowanie wynikające ze zbyt rzadkiego korzystania z auta.

Zalecany termin wymiany akumulatora

Nawet akumulator użytkowany zgodnie z zasadami wcześniej czy później będzie wymagał wymiany. Taka już specyfika działania baterii. W zdecydowanej większości przypadków po ok. 4 latach użytkowania akumulator osiąga 50% swojej pojemności, co oznacza, że pora wymienić go na nowszy model. W nowszych akumulatorach bezobsługowych stopień zużycia wyznacza kolor wskaźnika. Czerwień wskazuje na to, że bateria wymaga wymiany.

Przed wymianą akumulatora warto jednak dla pewności dokonać pomiaru baterii. Wprawdzie po 4 latach użytkowania akumulator “ma prawo” odmówić posłuszeństwa, niemniej jeśli okres jego użytkowania jest krótszy, a już pojawiają się objawy zużycia, warto upewnić się co do przyczyn. Wystarczy sprawdzić pobór prądu przy wyłączeniu silnika i napięcie w instalacji po jego uruchomieniu. Tego rodzaju pomiary wykonywane są m.in. w sklepach specjalizujących się w sprzedaży akumulatorów.

 

 

 

 

Wróć