> > Kontakt

Części samochodowe – oryginalne czy zamienniki?


Właściciele samochodów od lat sprzeczają się, czy do naprawy samochodu lepiej używać części oryginalnych, czy może lepiej zamienników. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – każda z opcji ma swoje wady i zalety. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, co warto brać pod uwagę, podejmując decyzję. Zapraszamy!

Części oryginalne

Części oryginalne to dokładnie te same części, z których w fabryce montuje się samochód. Mają identyczne parametry, jak części do montażu fabrycznego i zawsze opatrzone są logo producenta. Korzystając z części oryginalnych, możemy być pewni ich niezawodności, a także neutralnego wpływu na pozostałe podzespoły samochodu. Na części oryginalne otrzymujemy też gwarancję producenta, z której możemy skorzystać, jeśli dana część ulegnie uszkodzeniu. Minusem części oryginalnych jest jednak to, że są stosunkowo drogie. Z tego powodu wielu kierowców, zwłaszcza starszych samochodów, woli kupować zamienniki.

Zamienniki: produkty premium i ekonomiczne

Wielu kierowców twierdzi, że zakup tańszych zamienników nie ma sensu, gdyż mają one niską jakość. Nie jest to do końca prawdą. Wybór zamienników na rynku jest obecnie ogromny. Najprościej podzielić je na części premium i tańsze produkty. Zamienniki premium to części produkowane z tych samych surowców i na takich samych liniach produkcyjnych, jak części oryginalne. Nie mają one logo danego producenta samochodów, jednak najczęściej producent części otrzymuje od niego odpowiednie certyfikaty. Zamienne części samochodowe z segmentu premium są sporo tańsze od oryginalnych, jednak gwarantują zbliżoną do nich jakość. Niestety, wciąż wielu kierowców szukając części zamiennych, kieruje się ich ceną, a nie jakością. Wybierają więc najtańsze zamienniki produkowane w Chinach. Na pierwszy rzut oka części przypominają oryginały – są jednak wykonywane z gorszych jakościowo surowców, a ich parametry techniczne pozostawiają wiele do życzenia. Korzystanie z takich części to ogromny błąd. Po pierwsze, istnieje spore prawdopodobieństwo, że szybko się zepsują – czeka nas zatem ponowny wydatek. Części, które nie pracują dokładnie tak, jak części oryginalne, mogą obciążać podzespoły samochodu i doprowadzić do groźnych uszkodzeń. Co gorsza, ich działanie może zadecydować o naszym życiu i zdrowiu. Dlatego zdecydowanie odradzamy zakup najtańszych zamienników.

Wróć